Konie Andaluzyjskie - historia i charakterystyka rasy

Pochodzenie

Konie andaluzyjskie - Pura Raza Español - Czysta Rasa Hiszpańska, jest najbardziej znaną i najstarszą hiszpańską rasą koni. Jej geneza nie jest jednak do końca znana. Istnieją trzy teorie wyjaśniające jej pochodzenie.

Według pierwszej z nich rasa ta powstała dzięki krzyżówce koni z miejscowych stad z arabskimi i berberyjskimi, które w VIII wieku zostały sprowadzone do Hiszpanii przez Maurów.

Według drugiej jest to zasługa kartagińskiego wodza Hasdrubala i przywiezionych przez niego nubijskich klaczy.

Trzecia teoria głosi, że konie andaluzyjskie są potomkami equus ibericusa, który prawdopodobnie był również protoplastą konia berberyjskiego.

Współcześnie rasa ta zyskała uznanie i rozprzestrzeniła się w całej Europie.

Najbardziej znanym ośrodkiem w Hiszpanii jest region Jerez de la Frontera, tam od 1973 roku znajduje się siedziba Królewsko - Andaluzyjskiej Szkoły Jazdy ukierunkowanej na klasyczne ujeżdżanie.

Wygląd i charakter

Konie andaluzyjskie są średniej wielkości (wysokość mierzona w kłębie wynosi ok. 150-160 cm.), mają proporcjonalną, harmonijną budowę ciała, którego kształt można wpisać w prostokąt.

Suche kończyny o wyraźnie zarysowanymipod skórą mięśniami, ścięgnami, naczyniami krwionośnymi są bardzo silne i zakończone kopytami odpornymi na uszkodzenia mechaniczne. Pęciny bywają pokryte delikatnymi szczotkami.

Lekko ścięty zad jest równomiernie umięśniony i zaokrąglony. Ogon o niskim prostym włosiu jest nisko osadzony.

Kłąb jest wyraźnie zaznaczony, ale nie kościsty. Klatka piersiowa jest muskularna i szeroka. Silnie umięśniona szyja jest dość krótka i wysoko osadzona.

Średniej wielkości głowa posiada prosty profil, choć istnieje tendencja do lekkiego zgarbienia w okolicy nosa. Oczy i uszy są stosunkowo duże, a chrapy i jama ustna średniej wielkości.

Konie andaluzyjskie charakteryzuje bujna grzywa, falowana lub lekko kręcona. Skóra jest delikatna i cienka, przez co uwidocznione są mięśnie i naczynia krwionośne. Sierść bardzo gładka i krótka, najczęściej siwa. Zdarzają się także osobniki kare, gniade lub izabelowate.

Konie andaluzyjskie są rasą koni gorącokrwistych, stąd charakterystyczny dla nich żywy temperament i energia.

Cechuje je cierpliwość, łagodność, przywiązanie do człowieka. Są chętne do pracy i szybko się uczą.

Przyjazne nastawienie czyni z nich odpowiednich towarzyszy dla dzieci, jeśli zostaną do tego odpowiednio przygotowane.

Użytkowanie

Dzięki waleczności i odwadze uznawane były za doskonałe wierzchowce podczas wypraw wojennych.

Obecnie ich użytkowanie jest wszechstronne. Nie należą do ras koni uznawanych za najszybszej, ale cechuje je wytrzymałość w kłusie i galopie, dzięki czemu dobrze sprawdzają się na większych dystansach.

Bardzo dobrze skaczą, wykorzystywane są w rekreacji, westernie, ujeżdżaniu a nawet w lekkich pracach polowych.

W Hiszpanii biorą udział w korridzie oraz paradach z okazji świąt. Prezencja i elegancki chód sprawia, że wykorzystywane są również w filmach.