Konie Dońskie - historia i charakterystyka rasy

Konie dońskie (Dońce) uznawane są za najstarszą ukraińską rasę koni, których historia związana jest z historią Kozaków- sławnych jeźdźców, którzy w XV wieku zaczęli formować się na przybrzeżnych stepach Donu, Dniepru oraz terenach znajdujących się za Wołgą .

Pochodzenie

W 1770 roku Matwiej Płatow - generał kawalerii Imperium Rosyjskiego, ataman dońskich wojsk kozackich założył pierwszą stadninę, co stanowi oficjalny początek istnienia rasy.

Małe, szybkie, zwinne i niezwykle wytrzymałe konie stepowe krzyżowano z końmi koczowniczych ludów tureckich, a także mongolskie, karabachskie, turkmeńskie z rasami arabską, turecką, perską.

Z czasem na Zadońszczyźnie zaczęło powstawać coraz więcej stadnin wzorowanych na utworzonej przez generała Płatowa.

Na początku XIX wieku podjęto działania mające na celu uszlachetnienie i powiększenie rasy, poprzez krzyżówki z kłusakami orłowskimi, a następnie końmi pełnej krwi angielskiej. Od XX wieku prowadzona jest hodowla ukierunkowana na zachowanie czystości rasy oraz uzyskanie przydatności w sporcie jeździeckim.

Wygląd i charakter

Przedstawicieli rasy dońskiej charakteryzuje szeroki tułów, będący wynikiem adaptacji do trudnych warunków klimatu kontynentalnego. Dzięki zgromadzonej tkance tłuszczowej są one w stanie przetrwać ciężkie zimy oraz okres suszy.

Klatka piersiowa jest dobrze rozwinięta i głęboka, zad ścięty.

Kończyny mocno zbudowane z wyraźnie zarysowanymi mięśniami i ścięgnami.

Niewielka głowa ma prosty albo garbonosy profil.

Najczęściej występującym umaszczeniem jest kasztanowate ze złocistym połyskiem oraz odmianami na kończynach i głowie. Znacznie rzadziej można napotkać osobniki gniade lub siwe.

Konie dońskie cechuje energiczny temperament. Są łagodne, przyjazne, chętnie współpracują z człowiekiem.

Użytkowanie

Konie dońskie ze względu na swą żywotność i wytrzymałość predysponowane są przede wszystkim do rajdów długodystansowych oraz turystyki konnej.