Niemieckie Kuce Wierzchowe - historia i charakterystyka rasy

Brązowy koń zbliżenie na głowę

Niemieckie kuce wierzchowe są wynikiem celowej hodowli ukierunkowanej na stworzenie rasy łączącej w sobie najlepsze cechy kuców oraz koni gorącokrwistych.

Istotnym celem było uzyskanie kuca o rytmicznym ruchu, elastycznych i ekspresyjnych chodach, jak również zrównoważonym temperamencie wpływającym na łatwość wytrenowania.

Pochodzenie, historia rasy

Hodowla Niemieckich Kuców Wierzchowych rozpoczęła się w 1965 roku w regionie Westfalii i Weser-Ems, a później również w Nadrenii.

Energiczne, rodzime konie krzyżowano angielskimi rasami kuców (głównie kucami walijskimi, Dulmen, Connemara, New Forest), jak również z rasami gorącokrwistymi: arabską, angielską, angloarabską.

Celem hodowców było uzyskanie małego konia, który wykazywałby cechy konia sportowego, dzięki czemu byłby w stanie z powodzeniem startować w krajowych i międzynarodowych zawodach we wszystkich konkurencjach.

Dodatkowo, jego niewielki rozmiar oraz spokojny, przyjazny charakter miał z niego czynić wierzchowca idealnego dla dzieci i młodzieży do 16 roku życia.

W Europie sport jeździecki na kucykach jest bardzo popularny, a niemieckie kuce wierzchowe stanowią odpowiedź na to zapotrzebowanie i trenowane są głównie pod kątem zawodów.

Obecnie Niemieckie Kuce Wierzchowe są rejestrowane przez niemiecki związek hodowlany Weser-Ems, po przejściu testów, które mają na celu licencjonowanie ogierów i klaczy, a tym samym utrzymanie jakości rasy. Tylko kuce, które otrzymają licencję mogą być wpisane do niemieckiej księgi stadnej, a najlepsze ogiery otrzymują tytuł premium.

Rasa cieszy się ogromną popularnością w całej Europie i zyskuje coraz większe uznanie w Ameryce Północnej.

Wygląd i charakter

Niemieckie kuce wierzchowe to eleganckie, niewielkie kuce (około 130-148 cm wzrostu) o proporcjonalnej budowie ciała w typie koni gorącokrwistych.

Mają małą, szlachetną głowę z dużymi, przyjaznymi oczami, niewielkimi uszami i dość dużymi chrapami. Szyja jest dosyć szeroka i mocna. Kłąb wyraźnie zarysowany, zad długi. Ogon jest dość nisko osadzony Średniej wielkości kopyta są twarde i wytrzymałe.

Ze względu na ich grubą i gęstą sierść zimową, która chroni przed zimnem, wiatrem i deszczem są dobrze przystosowane do życia przez cały rok w otwartej stajni.

Niemieckie Kuce Wierzchowe charakteryzuje przyjazne i łagodne usposobieniem, dzięki czemu są rasą idealną dla dzieci.

Są inteligentne, posłuszne i szybko się uczą. Po swoich gorącokrwistych przodkach odziedziczyły talent sportowy, ambicję i chęć rywalizacji.

Są energiczne, a jednocześnie wrażliwe, delikatne, zrównoważone i godne zaufania.

Użytkowanie

Niemieckie kuce wierzchowe wykorzystywane są głównie przez dzieci i młodzież, którzy zdobywają z nimi pierwsze doświadczenia w zawodach, skokach przez przeszkody, ujeżdżaniu, westernie.

Główne turnieje dla jeźdźców na kucykach to Młodzieżowe Mistrzostwa Niemiec i Mistrzostwa Europy .

Używane są do nauki jazdy, rekreacji, rajdów długodystansowych. Często wykorzystywane są także przez lżejsze osoby dorosłe.