Konie Hunter - historia i charakterystyka rasy

Konie hunter, znane również jako irlandzkie konie sportowe to rzadka rasa, której populacja wynosi około 2000 osobników.

Mimo to są bardzo poszukiwane przez hodowców koni sportowych z wielu miejsc na całym świecie, a reproduktory tej rasy przez 22 lata zajmowały pierwsze miejsca w księdze stadnej koni sportowych Światowej Federacji Hodowców Koni Sportowych.

Pochodzenie

Rasa hunter powstała na początku XVIII wieku, kiedy to popularną rozrywką wśród irlandzkiej oraz angielskiej szlachty stało się polowanie na lisy i jelenie.

W celu wyhodowania wierzchowców przydatnych do polowań - wytrzymałych, zdolnych do długotrwałego galopu i śmiałego pokonywania naturalnych przeszkód terenowych, a przy tym posiadających zrównoważone usposobienie, zaczęto krzyżować ogiery pełnej krwi angielskiej z irlandzkimi klaczami pociągowymi.

Mimo, że obecnie rasa uznawana jest za rzadką, bowiem jej populacja liczy około 2000 osobników, są bardzo poszukiwane przez hodowców koni sportowych z wielu miejsc na całym świecie.

Reproduktory hunter przez 22 lata zajmowały pierwsze miejsca w księdze stadnej Światowej Federacji Hodowli Koni Sportowych.

Wygląd i charakter

Ze względu na to, że w hodowli hunterów nie przywiązywano wagi na pokrój wierzchowca, a jedynie na jego użyteczność, predyspozycje do polowań oraz skoków przez przeszkody nie wykazują one jednolitości typu.

Wysokość mierzona w kłębie wynosi od 150 do 175 cm.

Zazwyczaj są to konie o proporcjonalnej budowie ciała z dobrze rozwiniętą muskulaturą i silnym kośćcem, dzięki czemu są w stanie nosić ciężkich jeźdźców.

Szyja jest długa i lekko wysklepiona, klatka piersiowa głęboka.

Ponadto charakterystyczne dla rasy są krótki grzbiet, mocne lędźwie, potężne tylne kończyny umożliwiające im zachowanie równowagi i zapewniające skoczność.

Umaszczenie jest bardzo różnorodne: cremello, champagne, gniade, kasztanowate, kare, siwe, palomino, perlino itp.

Konie hunter są inteligentne, odważne, chętne do pracy i nauki. Mają przyjazne, łagodne usposobienie a jednocześnie są pełne energii i wytrzymałe.

Użytkownie

Irlandzkie konie sportowe uznawane są za rasę wszechstronną, która dobrze sobie radzi z różnorodnymi wyzwaniami.

Zdolność hunterów do długotrwałego galopu nawet z dużym obciążeniem, ich żywotność, równowaga i skoczność powodują, że są chętnie użytkowane podczas wyścigów przełajowych, wypraw długodystansowych i wycieczek, a także skoków przez przeszkody.

Poza tym wykorzystywane są między innymi do jazdy rekreacyjnej oraz pracy w gospodarstwach.

Przyjazne, spokojne usposobienie sprawia, że irlandzkie konie sportowe są odpowiednie dla jeźdźców na różnym poziomie umiejętności.