Konie Shire - historia i charakterystyka rasy

Czarny koń rasy Shire

Konie Shire to pochodząca z Wielkiej Brytanii, rzadko występująca rasa zimnokrwistych koni pociągowych. Przedstawiciele tej rasy często uznawani są za najwyższe konie świata.

Najwyższym zarejestrowanym koniem rasy Shire był Sampson (w wieku czterech lat zmieniono mu imię Mamut), który urodził się w 1846 roku w Toddington Mills w Anglii. Jego wzrost w wieku czterech lat wynosił 219 cm, a waga 1 524 kg.

Pochodzenie

Pierwsze wzmianki dotyczące przodków rasy Shire pochodzą z 1066 roku. Dotyczyły one "angielskiego wielkiego konia"- ciężkiego, zimnokrwistego konia sprowadzonego do Anglii po podboju Normanów.

W tym czasie konie służyły przede wszystkim rycerstwu, dlatego starano się zwiększyć populację, a uzyskanie jak największego wzrostu oraz siły było priorytetem w hodowli.

W XIV i XV wieku konie stały się bardziej powszechne. Przede wszystkim wykorzystywano je do ciągnięcia wozów i transportu różnorodnych towarów.

Zwierzęta te musiały być silne, aby były w stanie poradzić sobie z bardzo złym stanem średniowiecznych dróg. Prawdopodobnie ich wysokość była znacznie niższa niż średnia osiągana przez współczesne Shire.

W XVII wieku nastąpił znaczny postęp w rozwoju hodowli koni. Przyczynił się do tego zwiększony popyt na podróże, którego kulminacją było wynalezienie sprężyn wozowych w 1690 r.

Doprowadziło to do wyhodowania potężnego konia, który dodatkowo wykazywał predyspozycje do szybkiego ruchu.

Ulepszenie konstrukcji powozu oraz poprawa nawierzchni dróg spowodowały, że lżejsze i szybsze konie były używane do jazdy na długich dytansach. Natomiast cięższe, wolniejsze konie wykorzystywano do prac w gospodarstwie.

Siewnik Tull's oraz inne zmiany w technologii nardzędzi rolniczych XVIII wieku przyczyniły się do tego, że konie stały się ulubionym zwierzęciem gospodarskim i zastępowały przy pracy woły. W tym czasie konie osiągnęły wzrost i posturę współczesnego Shire.

W drugiej połowie XVIII wieku powstał system kanałów, dzięki któremu możliwe było transportowanie ciężkich ładunków nawet na dużych odległościach. Masywne, niezwykle silne konie Shire idealnie sprawdzały się w tym zadaniu, ciągnąc barki wzdłuż kanałów.

Aż do drugiej połowy XX wieku konie Shire był również głównym miejskim środkiem transportu. Ciągnęły duże wagony, tramwaje, omnibusy.

Rasa Shire wykorzystywana była przez londyńskich browarników do transportu beczek z piwem. Poza tym transportowały wagony wypełnione węglem.

Zarówno podczas I, jak i II Wojny Światowej konie Shire wykorzystywane były przez wojsko, jako konie bojowe do ciągnięcia ciężkiej artylerii.

Szacuje się, że w latach 60 XX wieku liczba koni rasy Shire spadła z ponad miliona do zaledwie kilku tysięcy w latach sześćdziesiątych.

Na szczęście niewielka grupa hodowców podjęła starania ukierunkowane na zwiekszenie populacji. Obecnie wzrasta liczba koni, a także miłośników rasy.

Wygląd i charakter

Konie Shire charakteryzuje bardzo wysoki wzrost (wysokość często przekracza 185 cm) oraz muskularna, harmonijna budowa ciała.

Głowa Shire jest dość długa, sucha o szerokim, często garbonosym profilu. Na czole często występują różnego rodzaju odmiany (gwiazdka, strzałka, łysina).

Szyja jest długa w stounku do reszty ciała, lekko wysklepiona. Klatka piersiowa oraz łopatki są szerokie. Żebra dobrze wysklepione. Grzbiet krótki, ale mocno umięśniony. Zad krótki i szeroki.

Cechą typową dla Shire były długie i mocne kończyny porośnięte gęstymi szczotkami, zaczynającymi się na wysokości stawu skokowego. Zgodnie z obecnymi wymogami konie tej rasy powinny mieć nogi porośnięte prostą, cienką, jedwabistą sierścią.

Umaszczeniem występującym wśród ogierów jest kare, gniade lub siwe. Zgodnie ze standardami rasy nie powinny być kasztanowate lub dereszowate. Klacze mogą być kare, gniade, siwe, dereszowate.

Konie Shire cechuje łagodne, potulne usposobienie. Są cierpliwe, przyjacielskie, chętnie współpracują z człowiekiem. Nadają się, jako wierzchowce dla początkujących jeźdźców.

Użytkowanie

Dawniej konie Shire były podstawową rasą używaną do ciągnięcia wozów, transportowania piwa z browaru do pubów i domów publicznych.

Kilka browarni w Wielkiej Brytanii podtrzymuje tradycję i wykorzystuje konie rasy Shire nie tylko w celach promocyjnych, ale także do lokalnych dostaw piwa. Należą do nich Wadworth Brewery, Hook Norton Brewery, Samuel Smith Brewery i Thwaites Brewery.

Poza tym Shire biorą udział w pokazach, ciągną wozy na imprezach okolicznościowych (np. ślubach), wykorzystywane są podczas akcji promocyjnych. Używane są do prac w leśnictwie, rolnictwie. Bardzo często wybierane są do jazdy rekreacyjnej.