Konie Freiberger - historia i charakterystyka rasy

Brązowy koń

Konie Freiberger (znane również jako Franche-Montagnes) to jedyna rodzima rasa Szwajcarii. Powstała około 200 lat temu w historycznym regionie Jury w wyniku zapotrzebowania na wytrzymałego, niezawodnego, silnego, ale niezbyt masywnego konia przeznaczonego do pracy w górskich gospodarstwach.

Pochodzenie, historia rasy

Mniej więcej pod koniec XIX wieku miejscowe klacze jurajskie skrzyżowano z gorącokrwistymi ogierami arabskimi, angielskimi, anglo-normańskimi, jak również zimnokrwistymi belgijskimi i bretońskimi.

Rasa powstała w wyniku tych krzyżówek wykorzystywana była przez armię szwajcarską do działań wojennych podczas I i II Wojny Światowej. Jednocześnie w dalszym ciągu służyła do transportu publicznego i prac rolniczych na stokach górskich.

Uprzemysłowienie i rozwijająca się mechanizacja sprawiła, że konie Freiberger podzieliły los innych ras pociągowych. Zmniejszające się zapotrzebowanie na pracę koni wynikające z zastępowania ich maszynami zmusiło hodowców do powstrzymania się od znacznego zwiększenia populacji koni.

Szwajcarski rząd podjął działania mające na celu utrzymania koni Freiberger w czystości rasy. Obecnie hodowane są według ścisłych regulacji w Stadninie Federalnej Szwajcarii w Avenches - małym miasteczku, będącym dawną rzymską osadą położoną nad brzegiem jeziora Morat.

Konie w tamtejszej stadninie objęte są opieką dwóch zespołów specjalistów. Jeden z nich zajmuje się metodami stajennymi i zachowaniem koni, a drugi skupia się na hodowli i genetyce.

Dzięki programom hodowlanym zespół SNSF (Swiss National Stud Farm) stara się doprowadzić do wypromowania rasy oraz jej udoskonalenia poprzez hodowlę selektywną.

Konie sprowadzane do Avenches poddawane są różnorodnym testom stylu jazdy i zdolności jeździeckich. Dodatkowo wyposażane są w czujniki pozwalające monitorować ich ruch, poziom stresu, analizować ich zachowania.

Wszystko to ma na celu zwiększenie wiedzy na temat psychologii konia, zrozumienie ich zachowań, a także wzmacnianie najbardziej pożądanych cech charakteru.

Wygląd i charakter

Podczas programów hodowlanych wyłoniono dwa typy koni Freiberger. Pierwszy z nich określany jako lżejszy przeznaczony jest do jazdy konnej, a drugi stosunkowo cięższy wykorzystywany jest do pracy w rolnictwie i ciągnięcia wozów.

Głowa konia Freiberger przypomina trochę głowę konia czystej krwi arabskiej. Ma prosty profil, szerokie czoło i spiczaste uszy. Szyja jest dobrze rozwinięta, umięśniona. Łopatki są szerokie, a klatka piersiowa dobrze zbudowana i głęboka.

Kończyny są wytrzymałe, zakończone mocnymi kopytami przystosowanymi do górskich terenów. Najczęściej występującym umaszczeniem jest gniade i kasztanowate.

Konie Freiberger charakteryzuje łagodne, potulne usposobienie, dzięki czemu są łatwe do wytrenowania. Są wytrwałe i chętnie współpracują z człowiekiem.

Użytkowanie

Obecnie Freiberger jest cenionym koniem do jazdy rekreacyjnej i sportów wyczynowych. Wykorzystywany jest również do ciągnięcia lekkich wozów.