Konie Maremmano - historia i charakterystyka rasy

Koń maremmano

Włoska rasa koni Maremmano wywodzi się od koni hodowanych przez Etrusków na terenie Toskanii już 900 lat p.n.e. Do dnia dzisiejszego na bagnistych terenach regionu można napotkać półdzikich przedstawicieli rasy.

Pochodzenie i historia rasy

Rasa Maremmano pochodzi z rozległego obszaru Maremmy, rozciągającego się pomiędzy południowo-zachodnią Toskanią a północnym Lacjum w pobliżu Morza Tyrreńskiego.

Ze względu na to, że region nigdy nie posiadał sprzyjających warunków i w początkowych dziejach rasy jej naturalnym siedliskiem były tereny bagienne, doprowadziło to do powstania wytrzymałego, silnego, odpornego, płodnego i długowiecznego zwierzęcia.

Chociaż dokładne dzieje Maremmano nie są znane, uznaje się je za rasę starożytnej cywilizacji Etrusków.

Prawdopodobnie powstała z północnoafrykańskiego stada, które połączono z końmi berberyjskimi, hiszpańskimi, neapolitańskimi oraz arabskimi.

W okresie renesansu, po wprowadzeniu przez Lorenzo de' Medici krzyżowania rodzimych klaczy z ogierami orientalnymi, berberyjskimi i andaluzyjskimi rasa podzieliła się na dwa typy: toskański i latium, który pozostał bliższy pierwotnemu typowi.

Po zjednoczeniu Włoch w 1860 roku zwiększyła się popularność rasy, którą wykorzystywano do ciągnięcia eleganckich powozów.

Poza tym w celu ulepszania innych ras Maremmano transportowano w inne regiony kraju. Łączenie z końmi Freiberger w prowincji Pesaro we Włoszech doprowadziło do powstania rasy znanej jako Catria Horse.

Obecnie prowadzony jest systematyczny program reprodukcji w celu zachowania starożytnego genotypu i zagwarantowania większej zmienności w obrębie rasy.

Wygląd i charakter

Maremmano to niewysokie (ok 155 cm wysokości w kłębie) silne, masywne konie.

Mają krótką, muskularną, szeroką u podstawie szyję oraz długą głowę z garbonosym profilem.

Kłąb jest wysoki, dobrze umięśniony. Klatka piersiowa szeroka, pełna a łopatki skośne. Grzbiet jest krótki, zad spadzisty. Wytrzymałe kończyny mają mocne stawy i kopyta.

Najczęściej występującym umaszczeniem jest ciemnogniade lub kare. Znacznie rzadziej występują osobniki siwe lub kasztanowate (maść występująca wyłącznie wśród klaczy). Grzywa jest długa, gęsta i falista.

Przedstawiciele rasy Maremanno to pełne temperamentu konie gorącokrwiste - żywotne, energiczne, sprawne i wytrzymałe. Dobrze adaptują się do niekorzystnych warunków, złej pogody i trudnego terenu.

Użytkowanie

Do tej pory konie Maremmano we Włoszech wykorzystywane są przez butteri - tamtejszych pasterzy bydła, jak również do lekkich prac pociągowych.

Dawniej były wierzchowcami kawalerii. Obecnie pracują dla włoskiej policji konnej i wojska.

Ponadto poprzez uszlachetnianie rasy końmi pełnej krwi angielskiej włoscy hodowcy starają się wyhodować większe, szlachetniejsze wierzchowce sportowe.